Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları 20 Mayıs 1933 yılında 2186 sayılı kanunla ilk adı Havayolları Devlet İşletme Dairesi olarak kurulan Türk Hava Yolları, 1935 yılına kadar Millî Savunma Bakanlığı’na, daha sonra Bayındırlık Bakanlığı’na bağlanmıştır. 5 uçak 23 koltuk kapasitesi ile Ağustos 1933 yılında faaliyet göstermeye başladı.
İlk uçağı 208 seri numaralı Kelebek adı verilen King Bird d-2 uçağı idi. Uçağın ilk uçuşu İstanbul’dan Eskişehir aktarmalı Ankara uçuşu olmuştur. King bir d-2’ler daha sonra kendisinin yerini Dragon Rapid’lere bırakmıştır.
1935 yılında Bayındırlık Bakanlığı’na; 1938 yılında ismi Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü’ne çevrilmiş ve katma bütçeli bir idare olarak Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanmıştır. 1955 yılında Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü kaldırılmış ve Türk Hava Yolları Anonim Ortalığı adıyla her türlü hava nakliyatı ve buna öncülük yapmak ve bunu hukuki hükümlere göre yapmk için Hükümete bir Anonim Ortaklığı kurma yetkisi verilmiştir.
İlk uluslararası uçuş 1947 yılında Atina’ya yapıldı. Atina seferinden kısa bir süre sonra uçuş noktalarına Lefkoşa, Beyrut ve Kahire’de eklendi.
Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Adnan Menderes Havalimanı merkezli havayolu şirketi 335 uçaklık geniş uçuş filosu,292 uçuş noktası ile Türkiye’nin en çok tercih edilen ve havayolu iş ağının büyük bir kısmını kapsayan bir şirkettir.